W zakładzie produkcyjnym konieczna może stać się zmiana umiejscowienia sprzętu. Proces dotyczący przeniesienia urządzeń musi zostać dobrze zaplanowany, aby uniknąć problematycznych przestojów i nie dopuścić do uszkodzenia maszyn. Konieczne staje się ich odłączenie i rozłożenie na części, bezpieczne przewiezienie do miejsca docelowego. Na koniec następuje ponowny montaż maszyn i sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo.

Od czego zacząć relokację maszyn przemysłowych?

Relokacja maszyn przemysłowych jest procesem wieloetapowym, który musi zostać przeprowadzony pod nadzorem wykwalifikowanych osób. W pierwszej kolejności trzeba wszystko dokładnie zaplanować, aby całe przedsięwzięcie przebiegło sprawnie, z ograniczeniem ryzyka wystąpienia błędów do minimum. Niestety zawsze ono istnieje, szczególnie podczas transportu maszyn. Relokację należy przeprowadzić w taki sposób, aby zajęła ona jak najmniej czasu i nie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie zakładu. Demontaż maszyn jest szczególnie istotny, czyli rozłożenie ich na mniejsze części. Należy je właściwie zabezpieczyć, aby nie uległy zniszczeniu w trakcie przenoszenia i przewożenia. Istotne staje się także dokładnie oznakowanie poszczególnych elementów, aby nie było potem problemów z ich znalezieniem podczas montażu w miejscu docelowym.

Na czym polega relokacja maszyn przemysłowych?

Podczas załadunku sprzętu należy zachować szczególną ostrożność. Bezpieczny transport maszyn to podstawa, dlatego trzeba je zabezpieczyć. Nie mogą one przemieszczać się samoczynnie. Przy relokacji maszyn przemysłowych wykorzystuje się specjalne pojazdy, które są do tego przystosowane. Trzeba mieć także odpowiednie zezwolenia na przewóz z. Nawet trasa musi zostać dobrze zaplanowana, aby uniknąć problemów przyczyniających się do przestojów. Po dotarciu do miejsca docelowego następuje rozładunek przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu typu wózek widłowy. Po ustawieniu maszyn w wyznaczonych miejscach można przystąpić do ich montażu, rozmieszczenia linii produkcyjnych.

Istotne jest to, aby zajęli się tym doświadczeni fachowcy. Będą oni odpowiedzialni za wszystkie kwestie techniczne. W razie potrzeby przeprowadzoną rozmaite prace konserwacyjne, dokonają drobnych napraw. Po podłączeniu maszyn do sieci następuje ich uruchomienie. Konieczne jest wielokrotnie przetestowanie działania urządzeń. Należy upewnić się, czy nie występują żadne błędy. Z maszyn nie należy korzystać do czasu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości w pracy. Relokację maszyn przemysłowych przeprowadza się podczas rozbudowy zakładu, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na poszerzenie działalności firmy lub przy zmianie lokalizacji jej siedziby.